Acer Liquid Z5: Recenze ztělesněné čínské pomsty

Tomáš Drahoňovský

Pokud chcete někomu udělat radost, levný pětipalcový Acer mu nekupujte. Řadí se mezi ony nešťastné typy telefonů, které začátečníky dokážou spolehlivě odradit od systému Android. Přitom chybělo opravdu málo, a Liquid Z5 se mohl stát štikou v rybníce velkých smartphonů do 4 000 Kč. V dnešní recenzi odhalíme, proč se to nepovedlo.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Velký displej, velká výdrž, dvě SIM karty a cena něco málo přes 3 tisíce. Zdánlivě to vypadá na ideální mix, na němž není co zkazit. Acer v oblasti telefonu vždy platil za exotickou značku, ačkoli už před několika lety uvedl jeden z podle mě nejstylovějších mobilů s Androidem všech dob – model Liquid (tehdy ještě bez jakéhokoli přídavného označení). Ten svého času platil za nejdostupnější smartphonem s 1 GHz procesorem – ano, v mobilním světě už je to téměř pravěk. Zároveň ale získal pověst jednoho z nejzabugovanějších telefonů, které kdy svět nosil. Dodnes nevěřícně vzpomínám například to, kterak telefon za 8 000 Kč neuměl rozpoznat, kdy do jeho zdířky zapojíte sluchátkový jack, a vyhrával dál nahlas jako by se nechumelilo. Bude na tom jeho pravnuk Liquid Z5 lépe?

Základní parametry: Acer Liquid Z5

Rozměry146 x 74 x 8,8 mm
Hmotnost150 g
DisplejLCD, úhlopříčka 5“, rozlišení 480 x 854 px (196 ppi)
Procesor2-jádrový 1,3 GHz procesor MediaTek MT6572, grafika Mali-400
Paměť512 MB RAM, paměť 4 GB + microSD až 32 GB
Operační systémAndroid 4.2 Jelly Bean
Fotoaparát5 Mpx, blesk, natáčení HD videa, VGA přední kamerka
Baterie2 000 mAh
Obsah baleníUSB kabel + adaptér na nabíječku, pecková sluchátka
Cena a dostupnost?, jaro 2014

Design a zpracování: Pevný a ošklivý

V ruce už jste nejspíš drželi krásnější telefony, než je právě Liquid Z5. Na černém čtverhranu se šedými zády není mnoho co objevovat. Na první pohled na mě laciný Acer působil jako tzv. testovací mula, přístroj určený k testování hardwaru, u něhož je kryt s trochou nadsázky určený jen k tomu, abyste nedostali ránu elektrickým proudem.

Jenže zdání klame. Vzhled ošklivého pětipalcového káčátka dovedně skrývá jinou devízu přístroje: skvělé dílenské zpracování. Telefon nikde nevrže, záda se neprohýbají, a dokonce i onen šeredný šedivý plast na zádech Liquidu Z5 se řadí k těm příjemnějším materiálům, jež jste měli kdy tu čest v ruce držet.

Drobnou vůli tlačítek ovládání hlasitosti nejspíš telefonu odpustíte – přeci jen nemluvíme o žádné vlajkové lodi. O něco hůře už se u pětipalcového telefonu skousává umístění zamykacího tlačítka na horní straně telefonu, které vás bude nutit neustále přehmatávat. Pokud chcete telefon odemknout, lze jeho funkcionalitu naštěstí nahradit tlačítkem AcerRAPID na zádech telefonu, hned pod čočkou fotoaparátu. To jinak slouží ke spuštění libovolné aplikace nainstalované v telefonu, a někdo ji snad využije coby rychlý přístup k fotoaparátu dlouhým stiskem. Bylo by však hezké, kdyby stisk tohoto tlačítka umožnil například ovládat i nastavení telefonu. Uměl bych si jej například představit jako zkratku k vytvoření Wi-Fi hotspotu. To však bohužel Acer neumožňuje.

Pokud často měníte microSD karty, k šílenství vás nejspíše bude dovádět odfláknutá západka dvířek příslušného slotu. Stačí po něm jen lehce přejet prstem, aby se otevřel a nechal paměťovou kartu nezakrytou. Snad se však jedná jen o drobnou nectnost dotyčného kusu. Druhá dvířka, pod kterými se skrývá slot na microSIM a druhou SIM ve formátu „mini“ (ano, tu skutečně ještě pár výrobců používá), drží na svém místě naštěstí dobře.

Displej, baterie, prostředí: Tuhnoucí maratonec

Někde se šetřit musí – tuto mantru opakuji během každého testu některého z levnějších telefonů. V Aceru si Černého Petra vytáhli během konstruování modelu Z5 tvůrci jeho displeje. Zobrazovač o rozlišení 854 x 480 pixelů zkrátka na úhlopříčce pěti palců nemá co dělat – přes to nejede vlak. Rastr je vidět pouhým pohledem a i pozorovací úhly patří k tomu vůbec nejhoršímu, co lze v oblasti mobilních zařízení vidět. Příliš jim nepomáhá ani chybějící snímač okolního světla. A aby toho nebylo málo, nepomůžete si ani manuální regulací. Na maximální jas svítí displej stále příliš málo na to, aby přebil přímé sluneční světlo. Na minimum zase přílišnou intenzitou vypaluje nočním čtenářům ve tmě oči. Schází bohužel i tvrzené sklo.

Zkušení čtenáři už ale vědí, že když je špatný displej, odrazí se to na výdrži baterie. A mají pravdu. Liquid Z5 patří mezi skutečné držáky. Podrobil jsem ho takzvanému hardcore testu – ten spočíval v tom, že mobil představoval i můj výhradní přístroj pro přístup k internetu, k tomu se pak přidalo 90 minut hovoru a poslaní 70 SMS nebo zpráv instant messagingu. Jiné telefony se v tomto režimu poroučejí už zhruba ve dvě odpoledne, Liquid Z5 vydržel až do půl sedmé večer. V režimu skromného telefonisty proto není problém dostat se až k hranicí tří dnů na jedno nabití.

Nejen displej však může za akumulátorové rekordy. Dvoujádrový procesor MediaTek o taktu 1,3 GHz a operační paměť 512 MB RAM nejsou žádná hitparáda a podle toho také vypadá ovládání systému Android ve verzi 4.2.2 Jelly Bean. Respektive jeho neovladatelnost. Během testování Liquidu Z5 jsem se v duchu omlouval všem telefonům, které jsem kdy nařkl z toho, že mají pomalý systém.

 

Posuďte sami: dokonce na otevření obyčejné SMSky musíte často čekat i několik vteřin. Na otevření aplikace Facebooku si vyhraďte pro jistotu půl minuty. Největší problémy ovšem nastanou při otevření několika aplikací najednou. Tehdy se Liquid Z5 rád nadobro zasekne a nedovede například ani napsat text. Poté to poněkud komicky dohání, a tak jste svědky toho, jak písmenka naskakují na displeji, aniž byste se telefonu dotýkali. To samé platí pro scrollování po složitých webových stránkách – když už si myslíte, že to telefon vzdal, začne text sám rolovat podle toho, jak jste půl minuty před tím pohybovali prstem.

Neovladatelnost telefonu je natolik otravná, že při běžném používání zaniknou i jinak vynikající funkce, kterými Acer svůj pětipalcový model vybavil. Za všechny jmenujme třeba pro někoho nepostradatelné vyzváněcí profily. Na rozdíl od řady jiných androidových telefonů mu nechybí ani možnost naplánovat zapnutí a vypnutí přístroje. Unikátní je pak možnost přepnout jinak téměř nepřizpůsobené prostředí čistého Androidu do podoby Quick mode, který vzdáleně připomíná Windows Phone.

Jde o jakýsi zjednodušený mód, který umožňuje přístup jen k nejdůležitějším funkcím a vytvořit tak ze smartphonu dětský, nebo naopak seniorský telefon s přehlednými velkými ikonami. Tato obrazovka v kombinaci s velmi hlasitým (i když pravda nijak kvalitním) reproduktorem a dlouhou výdrží baterie dělají z Aceru velmi silného kandidáta na pozici „telefon pro babičku“.

Té nebude vadit ani skromná kapacita vnitřní paměti. Na papíře se sice skví číslovka 4 GB, v praxi má však uživatel k dispozici jen gigabyty dva, jež se po instalaci pár her velmi rychle zaplní. Co by však babičce vadit mohlo, je kolísavá kvalita hovoru. Liquid Z5 sice disponuje druhým mikrofonem pro filtrování okolního ruchu, i přesto bývalo někdy člověku na druhé straně „drátu“ hůře rozumět.

Fotoaparát a multimédia: Průměr třídy

Zákazník, který loví telefon ve vodách nižší třídy, pravděpodobně nikdy nebude patřit mezi bůhvíjaké konzumenty multimédií. S tím pravděpodobně počítají také u Aceru, a například fotoaparát proto musím označit jako průměrný. Momentku (nejlépe nepohyblivou) zachytí, ovšem s podáním barev má problém. Obraz ujíždí do červena, zachytit černou bez toho, aby se skládala ze zelené a červené je pro Acer nepřekonatelný problém, stejně jako dokonalá ostrost obrazu. I video připomíná ze všeho nejvíc telefony o dvě generace nazpět. Ačkoli má rámeček HD rozlišení 720p, klipy natočené Acerem pixelují a o plynulém pohybu nebo přirozených barvách si mohou nechat jen zdát.

Snímky pořízené s Acerem Liquid Z5

Samotný přehrávač umí jen základní funkce – například titulky přehrát neumí, stejně jako formát WMV. Aplikaci pro přehrání hudby dokonce v telefonu nenajdeme vůbec a spokojit se je tak nutné jen s programem Hudba Play. Tou v samotném nastavení telefonu sekunduje jednoduchý ekvalizér, který naleznete pod položkou „Zvuk DTS“. Upřímně: bude ale lépe, když ho vypnete. V zapnutém režimu pouze na úkor výšek zesiluje basy, což ne každého nutně potěší. V normálním režimu pak telefon hraje průměrně, s mírnou převahou středových frekvencí nad ostatními. Sluchátkový výstup navíc hraje dost potichu. Ačkoli nejsem příznivce ohlušujících beatů, spokojen jsem byl až dva stupínky před maximem.

Verdikt a konkurence

Nemá cenu nic zastírat: nechápu, proč Acer Liquid Z5 vůbec vznikl. Je to přesně ten typ telefonu, před nímž každou recenzi varuji: pokud se Acer Liquid Z5 dostane do rukou zákazníka, který nikdy Android nevlastnil, už nikdy si přístroj s operačním systémem od Google nekoupí. Laskavý čtenář nechť se se mnou podělí o názory na to, proč mít v telefonu pětipalcový displej, když je na něj hrůza pohledět? Proč mít v telefonu otevřený operační systém, když je v něm také málo místa a hardware má potíž utáhnout elementární funkce?

Tudy skutečně cesta nevede. Za cenu kolem tří a půl tisíc se dá pořídit Motorola Moto E s dvojnásobnými parametry a špičkově odladěným systémem. Pokud toužíte po mobilu se dvěma SIM kartami, máte k dispozici Nokii Lumia 630. Patříte-li mezi odvážlivce, kteří se nebojí méně zavedené značky (v případě, že připustíme, že Acer patří mezi značky zavedené), za cenu do 4 000 Kč se dá ze zahraničí dovézt hned několik čínských mobilů od výrobců jako ThL nebo ZOPO s HD pětipalcovým displejem, 1 GB RAM a dokonce i kýženým snímačem okolního světla.

Doporučit se proto dá jen nekritickým fanouškům značky Acer. Ostatní dejte od telefonu ruce pryč, ať si i Acer uvědomí, že zákazníci nepožadují v nižší třídě poslední technické výstřelky. Chtějí jen, aby se telefon dal bez problémů ovládat. A to inženýři Aceru ještě nepochopili.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus dual SIMPlus neodladěné prostředí
Plus výdrž bateriePlus nízké rozlišení displeje
Plus malá vnitřní paměť
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články