6 nejzajímavějších inovací na veletrhu MWC 2016
Letošní ročník mobilního kongresu MWC 2016 hodně napověděl, o čem bude rok 2016 ve světě chytrých telefonů a moderních technologií. Vybrali jsme proto 6 nejzajímavějších inovací, které se možná nejen zapíšou do historie veletrhu, ale také o kterých dost možná ještě v budoucnu uslyšíte.
1. Modulární konstrukce od LG
Jihokorejské LG zřejmě našlo správný recept na to, jak se odlišit od konkurence. Vlajková loď G5 totiž zaujme unikátní modulární konstrukcí, která v komerčním světě nemá své obdoby. Pomocí speciálního slotu můžete jednoduše měnit baterii nebo také některé součásti telefonu – například přidat modul pro lepší focení nebo pro kvalitnější zvuk. Jsme docela zvědavi, jaké další moduly výrobce představí a zda se celý koncept modulárního telefonu na trhu ujme.
2. 4-osá stabilizace od Xiaomi
Fotoaparát u nové vlajkové lodi Xiaomi Mi 5 disponuje nejen výborným snímačem Sony IMX298 o vysokém 16 Mpx rozlišení, ale hlavně zdokonalenou 4-osou stabilizací obrazu. Ta má výrazně pomoci k lepším snímků za horšího osvětlení nebo obecně za horších podmínek pro focení. Pro srovnání, například iPhony (které stále patří mezi lepší fotomobily), mají jen 2-osou stabilizaci obrazu. Uvidíme už brzy, jaký tato technologie přinese praktický posun.
3. Rychlonabíjení od firmy Oppo
Oppo je známo tím, že je hodně aktivní v oblasti rychlonabíjení. Co ale tahle čínská firma přislíbila na veletrhu MWC 2016 v Barceloně, je skoro neuvěřitelné. Díky řešení Super VOOC prý bude možné nabít smartphone s 2200 mAh baterií za pouhých 15 minut, a nutno dodat, že z běžné sítě a jen za pomoci speciální rychlonabíječky. Zatím však bohužel neexistuje funkční prototyp, který by Oppo předvedlo v reálném světě. Takže ještě uvidíme, jestli se vůbec této inovace dočkáme.
4. Dual Pixel od Samsungu
Samsung se může pochlubit prvními smartphony, Galaxy S7 a S7 Edge, které disponují technologií Dual Pixel. Ta poslouží k lepšímu focení. Jednoduše řečeno – klasický autofocus využívá jedné fotodiody pro každý pixel, což umožňuje zaostřit jen 10 % z celkového počtu pixelů vybavených fotodiodou, zatímco u technologie Dual Pixel se využívá dvou fotodiod pro každý pixel, což umožní zaostření 100 % z nich. Snímky tak budou ostřejší – zejména u pohybujících se objektů nebo při zhoršených světelných podmínkách.
5. Prediktivní hybridní autofocus od Sony
A na poli fotoaparátů zlepšovalo svou technologii také japonské Sony. Vylepšený 23 Mpx fotoaparát totiž u nových modelů Xperia X a X Performance přináší 1/2.3“ snímač Exmor RS se zbrusu novým prediktivním hybridním autofocusem. Ten prakticky předvídá pohyb pro získání ostřejších fotek. Stačí jen zaměřit objekt a fotoaparát už jej neustále sleduje, aby byl následně ostrý při stisknutí spouště.
6. Termokamera pro šmíráky
Jistě zajímavou inovací je také termokamera od firmy CAT. Přináší ji model S60 coby první telefon vybavený touto technologií, a umí přesně to, co byste od ni očekávali. Takže můžete s mobilem v ruce například šmírovat okolí, nebo funkci využít po profesionálnější stránce třeba k odhalení tepelných úniků apod.
Která z letošních inovací na veletrhu MWC v Barceloně vás nadchla nejvíc?
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.