Vybrali jsme 5 tabletů, které nahradí váš notebook
V angličtině se jim říká „convertibles“ nebo „hybrids“. Čeští technologičtí jazykozpytci pro ně pojmenování ještě nevymysleli. Proč? I když tyto stroje živoří ve stínu iPadů a androidových tabletů čínské provenience za pár korun, pro pracovní nasazení jen těžko naleznete lepší zařízení, než právě tablet s připojitelnou klávesnicovou částí.
Ilustrační foto: Microsoft Surface 2
Asi každý si vzpomeneme na průkopníka hybridů: Asus Transformer. Tomu dal výrobce do vínku operační systém Android. V současnosti v sobě však většina konvertibilních zařízení nese Windows 8. Právě na hybridech dává OS z dílny Microsoftu největší smysl. A pokud bych chtěl být trochu zlý, bez skurpulí napíšu, že smysl dává výhradně na nich.
Pokud zařízení používáte jako tablet, nemusíte vůbec opouštět „moderní“ prostředí, kterému se stále mezi uživateli říká postaru „Metro“. Po zadokování do klávesnice pak zkrátka přepnete do desktopového módu a pracujete s plnohodnotným notebookem, u něhož vám nevadí, že se do titěrných nabídek klasických Windows jen těžko trefuje prstem. Jakkoli tato systémová dichotomie uživatelům desktopu vadí, pro hybrid neexistuje lepší prostředí a vše působí dojmem, že právě pro tento typ počítačů v Microsoftu svůj operační systém vyvíjeli. Jaká zařízení vám tedy poskytnou tu nejlepší službu?
Asus Transformer Book T100
Je naprosto obyčejný, vyrobený z levného plastu, trochu vrže a jeho displej na slunci jen těžko přečtete. Přesto patří Asus T100 na špičku našeho žebříčku. Lepší poměr cena/výkon zkrátka ve světě konvertibilních tabletů ještě nikdo nevymyslel. Na jedno nabití vydrží neuvěřitelných deset hodin, tedy i perný pracovní den. K tomu vám rozhodně neutrhne rameno, na kterém nosíte tašku. Náročnější uživatelé si mohou vybrat verzi s 500GB SSD diskem přímo v klávesnicovém doku. A to není vše. Nový T100 seženete pod hranicí 10.000 Kč. Kvůli této kombinaci Asusu odpustíte i méně citlivý touchpad.
Lenovo Miix2 10
Pokud se vám Asus T100 zdá příliš laciný, větší z dvou bratříčků jménem Miix 2 od Lenova vám pocity nedostatečnosti bohatě vynahradí. Místo plastu hliník, displej o rozlišení Full HD a k tomu navíc krásná klávesnice, kterou k tabletu přichytíte pomocí magnetu. Přidejte k tomu ještě 3G modul a máme zde rázem kandidáta na ideální pracovní stroj pro všechny, kteří potřebují tvořit delší texty v terénu. Dotyčný si však pro verzi s klávesnicí musí připravit bezmála 12 tisíc korun a obrnit se trpělivostí. Magnetická síla totiž nedrží obě části při sobě tak, jak byste si přáli, a tak je s trochou fantazie možné, že tablet nebo klávesnici ztratíte.
Dell Venue 11 Pro
Kdo jiný by měl umět kancelářské stroje lépe než Dell – mistr personalizace. Do tabletu Venue 11 si můžete objednat celou řadu nemyslitelného hardwarové vybavení. Nelíbí se vám klasické Bay Trail Atomy v konkurenčních strojích? Venue 11 můžete mít i s procesorem Intel I5 a úložištěm o velikosti 256GB. To vše v přeci jen trochu přerostlé velikosti 10,8 palce, zato však s vyměnitelnou baterií. Za toto profesionální monstrum však musíte v nejvyšší konfiguraci vytáhnout z peněženky bezmála 30 tisíc (verze s Atomem a 64GB SSD přijde přibližně na šestnáct tisíc). Za klávesnicový dok se však vždy musí ještě pár tisíc připlatit. Kromě ceny vás navíc nejspíš zarazí také hmotnost přístroje.
Microsoft Surface 2 Pro
Apple má svůj iPad, Microsoft svůj Surface. Pokud chcete Windows 8 v té nejčistší podobě, sáhněte právě po referenčním tabletu Redmondské společnosti. Jeho dílenské zpracování konkurenti překonávají jen těžko. Surface se navíc nepodbízí úsporným a laciným Atomem. Možné konfigurace začínají s procesorem Core i5 a 4GB RAM a 128 GB SSD k tomu. Skončit můžete až na hodnotách 8GB pro RAM a 512 GB pro disk. Možnost volby mezi dvěma klávesnicemi (membránovou a klasickou) také mnoho konkurentů nenabízí, a to zejména ve spojení se stylusem. Teď už zbývá jen zhodnotit, zda se vám vyplatí do lepší klávesnice Type Cover investovat přibližně 5 tisíc, ídit se po tabletu v zahraničí (oficiální cestou ho v Česku nekoupíte) a ještě k tomu posléze zjistit, že na něm jde psát pouze na stole. Stojánek, který drží Surface ve vzpřímené poloze, totiž o nohu zapřete jen těžko.
Acer W5 a W7
Acer nástup konvertibilních zařízení trochu zaspal, a to přesto, že do rozjetého vlaku naskočil poměrně brzy. Zatím se mu však na rozdíl od konkurence zejména v podobě Asusu nepodařilo nabídnout zajímavější mix vlastností a ceny. Teprve letos například představil své první zařízení s jinak velmi oblíbeným procesorem Atom v generaci Bay Trail. Model W7 byste však neměli minout. Za přibližně 12 tisíc totiž nabídne téměř dvanáctipalcovou úhlopříčku, Full HD rozlišení a hned v základu 4GD RAM a 64 GB rozšiřitelné diskové paměti. Pyšní se navíc i hliníkovým tělem a stojanem s Bluetooth klávesnicí v ceně. A co že ta nízká cena? Už je to zkrátka starší kousek. Trochu kontraproduktivně také postrádá touchpad, a tak vám notebook nahradí jen s obtížení. Pokud neprahnete po velké úhlopříčce, je tak lepší se poohlédnout po nižším, desetipalcovém modelu W510. Také on sice postrádá nejnovější procesor, nicméně disponuje plnohodnotnou klávesnicí s přídavnoubaterií, která podle údajů výrobce udrží hybrid naživu až 18 hodin.
Sestavili byste tento žebříček jinak? Nebo máte dokonce pocit, že konvertibilní tablety představují slepou uličku? Podělte se s námi o vaše názory v diskuzi!