3M MP410 – recenze mobilního projektoru pro práci i zábavu
Vyzkoušeli jsme malý mobilní projektor 3M MP410, který si díky svým výkonům rozhodně zaslouží pozornost. Hodí se jak pro práci, tak zábavu. Navíc se dá připojit hned několika možnostmi nejen k notebooku, ale také smartphonu nebo tabletu s iOS či Androidem.
O malém přenosném projektoru 3M MP410 jsme psali už koncem května, když nám jej české zastoupení oficiálně představilo. Tehdy nás zařízení nadchlo zejména svými rozměry a také výkonem. Jaké jsou ale praktické poznatky z deseti-denního testování? Co všechno projektor zvládá a kde má naopak mezery? To prozradí následující odstavce recenze.
Primární využití projektoru 3M MP410 je podle výrobce v pracovním segmentu, pro prezentace na poradách, zejména u lidí, kteří hodně cestují a mobilita veškerých zařízení potřebných k práci u nich hraje velkou roli. Dokážeme si ale tento projektor představit i jako zařízení k vytvoření menšího domácího kina pro pohodlné sledování celovečerních filmů či seriálů.
Základní parametry – 3M MP410
Rozměry | 105 x 106 x 39 mm |
---|---|
Hmotnost | 375 g (samotný projektor) |
Projekce | jas 300 lumenů, rozlišení WXGA (1280 x 720 px), úhlopříčka 17″ (43 cm) až 100″ (254 cm) |
Světelný zdroj | LED (životnost 20 tisíc hodin) |
Paměť | 1 GB interní + paměťové karty microSD |
Připojení k projektoru | kabelem (HDMI, univerzální I/O konektor – VGA, USB, konektor bezpečnostního kabelu), bezdrátově (Wi-Fi) |
Obsah balení | síťový adaptér/šňůra, VGA kabel (k počítači), měkké pouzdro, CD s uživatelskou příručkou, rychlý průvodce, záruční a bezpečnostní informace |
Cena a dostupnost | 15 000 Kč, 2. polovina června 2012 |
Obsah balení a volitelné příslušenství
V prodejním balení toho najdeme skutečně hodně. Kromě samotného mobilního projektoru 3M MP410 se ve větší kartonové krabici, která se jen tak tak vejde do běžné igelitové tašky, skrývá příslušenství v podobě síťového adaptéru/šňůry, VGA kabelu (k počítači), měkkého pouzdra pro přenos projektoru a nechybí jakýsi rychlý průvodce, záruční a bezpečnostní informace a CD s uživatelskou příručkou.
Dokoupit se pak dá další zajímavé příslušenství, které ulehčí práci s projektorem. Jde zejména o Wi-Fi USB adaptér USBW410 (cena 1400 korun) pro bezdrátové připojení projektoru k mobilu, tabletu či notebooku, což značně urychlí a zjednoduší připojování. Navíc umožňuje připojit k projektoru až 30 počítačů najednou.
Dále výrobce doporučuje dálkový ovladač RC410 (cena 700 korun) pro ovládání prezentace, bezdrátového asistenta (cena 1100 korun) coby dálkový ovladač a laserové ukazovátko v jednom, a přenosnou promítací plochu (cena 2600 korun). S čím se předem počítá, je HDMI kabel, který už výrobce ani nedodává, když jej lze pořídit v dnešní době za pár korun.
Design a konstrukce: prcek do dlaně
Projektor MP410 je tak malý, 105 x 106 x 39 milimetrů, že se vejde do běžné dlaně. Do kapsy byste jej však už nevměstnali. Od toho tu jsou jiné modely výrobce, z nich například 3M MPro 150 jsme také na Mobilizujeme.cz testovali. To by asi tak bylo k tomu, co každého upoutá na zařízení v první řadě. S hmotností 375 gramů si také jistě zaslouží přídomek mobilní.
Design projektoru 3M MP410 je moderně vyhlížející, a třeba na takové poradě se jistě účastníkům zalíbí. Stříbrno-bílé barevné provedení působí luxusně. Je však třeba o něj dobře pečovat. Po několika dnech testování se nám totiž na jednom místě začala lehce sloupávat stříbrná barva. Jak na tom projektor bude po dlouhodobějším testování a pod větším zatížení, to si netroufáme říci.
Na horní „čtvercové“ straně jsou umístěny veškeré prvky pro ovládání projektoru, a to: páčka pro zaostření obrazu, vypínací tlačítko, kurzorové šipky, potvrzovací tlačítko „ok“ a klávesa „možnosti“. Na předním boku najdeme velký objektiv, který jako světelný zdroj využívá LED technologie. Po všech bocích pak jsou otvory pro odvod teplého vzduchu za pomoci větráčků.
Na zadní bok toho výrobce zabudoval nejvíce, defacto všechny konektory pro připojení projektoru k jiným zařízením. Jedná se o USB, HDMI, univerzální I/O, port pro bezpečnostní kabel, port pro A/V a slot pro microSD kartu. Na spodní straně pak najdeme trojici gumových nožiček pro co nejlepší rovnováhu projektoru, pokud jej položíme na stůl, a uprostřed otvor se závitem pro namontování na stativ.
Ovládání, menu
Projektor MP410 od 3M se ovládá jednoduše. K dispozici jsou jen kurzorové šipky, potvrzovací tlačítko „ok“, klávesa „možnosti“ a samozřejmě vypínací tlačítko. Po jeho stisknutí můžete už zhruba po 17 sekundách spouštět první soubor z vnitřní paměti projektoru. Je to tedy celkem rychlé.
Pochválit už ale nemůžu samotná tlačítka, která se „poslepu“ ovládání dost těžko, neboť jsou od sebe oddělena jen nepatrně. Pokud pak sledujete pohyb na projektoru, musíte se neustále pohledem ujišťovat, zdali jste stiskli to správné tlačítko. Menu je udělané přehledně, šipkou doprava procházíte hlouběji v nastavení, šipkou doleva se pak vracíte. Šipkami nahorů a dolů si vybírate položky.
Připojení s jinými zařízeními
Výrobce chválíme za rozsáhlé možnosti pro připojení jiných zařízení k projektoru MP410. Notebook můžeme k projektoru připojit klasicky kabelem (přes HDMI, univerzální I/O konektor s výstupem na VGA, USB, či pomocí bezpečnostního kabelu) či po dokoupení Wi-Fi USB adaptéru i pohodlněji bezdrátově přes Wi-Fi.
Jak už bylo řečeno na začátku recenze, k projektoru se dá připojit i přes mobilní telefon či tablet s operačním systémem Android a iOS, a to přes Wi-Fi. Akorát je potřeba si nejprve stáhnout do mobilu/tabletu aplikaci MobiShow pro dálkové ovládání (zdarma k dispozici na obchodu Google Play a AppStoru), poté se připojit k Wi-Fi projektoru a následně pomocí stažené aplikace spárovat mobilní zařízení s projektorem (tzn. vyplnění hesla).
Nevýhodou tohoto „mobilního připojení“ však je, že z mobilu dostanete na projektor jen některé soubory. Nemůžete si například pustit film, který telefon přehraje, protože tento formát nepodporuje samotný projektor. Z praktického hlediska jsem tak vždy využíval mnohem raději kabelové připojení k notebooku, kde jsem měl projektor jako vzdálenou plochu, navíc jsem měl i přístup k internetu přes Wi-Fi.
V případě, že jsem využíval připojení notebooku k projektoru přes Wi-Fi, nebylo už jaksi možné se s notebookem připojit k další Wi-Fi síti současně, a připojení k internetu tak bylo pasé (u MacBooku Air, bez konektoru RJ45). Doporučuji proto všem zájemcům, aby si předem dobře rozmysleli, jak tohle vyřešit, a tedy jaký typ připojení budou asi nejčastěji a na co využívat.
Projekce: lákavých 300 lumenů
Projektor MP410 dosahuje jasu 300 lumenů, což je obrovský nárůst oproti jeho předchůdci MP150, který jich měl „pouze“ 15. K takovémuto pokroku pomohl typ světelného zdroje LED. V místnostech s horším osvětlením či žádným osvětlením je obraz skutečně krásně viditelný. Nejlepší je samozřejmě využívat projektor během večerů, a nemusí to být třeba ani na práci, ale na zábavu – sledování filmů. Obraz si jednoduše můžete pustit i na strop a udělat si tak takové menší domácí kino.
Zleva: projekce za běžného osvětlení, menšího osvětlení a při úplné tmě
Zařízení dokáže promítat obraz o úhlopříčce více než 250 cm (úhlopříčka 17″, tj. 43 cm, až max. 100″, tj. 254 cm), a to při rozlišení 1280 x 720 px. Hned po spuštění projektoru se spustí větráčky, které odvádějí horký vzduch z projektoru. Pokud jedete na nejvyšší výkon, jsou celkem dost slyšet a například prezentaci to může rušit. Možností může být volba eko režimu, který intenzitu chlazení zmenší a dá trochu více klidu vašim uším. Pokud pustíte hudbu, nemusel by to pak být zcela žádný problém.
Přehrávání souborů
Mezi podporovanými formáty projektoru 3M MP410 najdeme následující, pro fotografie to jsou: JPG/JPEG, BMP, pro video: MOV, MP4, H264, AVI, MKV, DIVX, MPEG4, WMV, WMV3, a pro audio pak: MP1, MP2, MP3, WMA. Na první pohled rozsáhlá škála formátů, skutečnost ale není tak růžová, alespoň co se týče videí.
Některá videa totiž projektor nepřehraje, pokud jsme připojení bezdrátově z mobilu/tabletu. Je tedy lepší využívat vždy připojení přes notebook jako vzdálenou plochu. Pak nezáleží na schopnostech vestavěného přehrávače. Ten totiž navíc stále nedokáže zobrazit titulky u videí a nezvládá ani základní věci jako je posouvání při přehrávání.
Závěr recenze projektoru 3M MP410
Projektor 3M MP410 ztělesňuje velký posun na poli malých mobilních projektorů. I přes menší rozměry nabízí velký výkon, díky kterém už dokáže v některých případech plnohodnotně nahradit své větší brášky-projektory. Zařízení je zamýšleno pro snadnější převoz, pokud cestujete. Je jen škoda, že si nevystačí i bez zásuvky. Se zabudovanou baterií o „rozumné“ kapacitě by už ale na druhou stranu nebyl projektor tak mobilní.
Od koupi projektoru může odrazovat snad jen vysoká cena, která navíc s dokoupením Wi-Fi USB adaptéru či jiného příslušenství dosahuje na takových 16 tisíc korun s daní. Další „nedostatky“ nejsou tak velké, neboť se dají jednoduše vyřešit – používat pro připojení vždy vzdálenou plochu k notebooku, nikoliv mobil/tablet, pro který má projektor menší pochopení (nenabízí takové možnosti).
I přes tyto nedostatky se nám ale projektor 3M MP410 líbil a pokud chcete zvýšit efektivitu při práci na cestách či si pořídit „domácí kino“, tato novinka na trhu by mohla být právě pro vás.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.