3 zajímavosti o tuzemských sítích našich mobilních operátorů
Díky české pobočce Vodafonu jsme se dnes dozvěděli několik zajímavostí o mobilní síti jednoho ze tří plnohodnotných českých mobilních operátorů (a které se vztahují i na sítě konkurenčních operátorů). Vybrali jsme 3 věci, které možná některé z vás překvapí.
Tip: Nejlepší síť má v Česku Vodafone, ukázalo nezávislé měření
Nejproblémovější telefony v síti
Každý mobilní operátor pochopitelně neustále monitoruje pomocí různých programů svou síť a její fungování, aby ji mohl co nejlépe optimalizovat. Je pak tedy celkem snadné zjistit, která z provozovaných zařízení (telefony) vykazují nejčastěji chyby, ať už jakéhokoliv rázu vyplývajícího ze spojení s mobilní sítí. A které že telefony se v poslední době v tomto ohledu moc nepovedly? Podle Vodafonu jde nejen o konkrétní modely, ale hlavně verze firmwaru, kterou zařízení používají. Každopádně mezi nejčastěji „problémové“ patřil (nebo stále patří) například Samsung Galaxy Note 4 či Samsung Galaxy Xcover 3. Problémy pak také operátor zaznamenal u iPhonu 4, který trpěl tolikrát diskutovanou aférou #antennagate. Žádná další zařízení už se dnes ale neobjevují mezi chybujícími tak často.
Jak často a kde se měří signál
Operátoři si nejen zadávají tzv. externí audity (jen párkrát do roka), které mají prověřit jejich kvalitu sítě, ale také provádějí tzv. vlastní interní audity (pravidelně, u Vodafonu každý měsíc). Častější (měsíčně) je kontrola kvality signálu v krajských městech, na železnici Praha – Ostrava a nebo také v obchodních centrech (Zličín, Letňany, Chodov, Vaňkovka) a na pražském letišti Václava Havla. Méně často (čtvrtletně) pak probíhá kontrola na dálnicích, v rurálních oblastech a samozřejmě turistických destinacích (Lipno, Český Krumlov, Doksy, Jeseníky, Mikulov, Telč, Třeboň). K měření se používají nejen speciálně upravená auta, ale také lidé s baťohy, ve kterých se přenášejí měřící zařízení (telefony s powerbankou).
Tajné laboratoře
V dnešní zrychlené době se objevuje každou chvíli nějaká zajímavá novinka, kterou by měl operátor nejprve vyzkoušet, než ji nasadí do komerčního provozu. A právě k tomu slouží „tajné“ laboratoře, ve kterých je možné veškeré nové funkcionality pro mobilní sítě nejprve vyzkoušet a patřičně odladit. Jednu takovou mají u Vodafonu a jedná se prakticky o malou místnost velikosti asi 2 x 5 metrů, dokonale utěsněnou proti jakémukoliv externímu rušení, a uvnitř pak najdeme nejnovější vysílače s veškerou potřebnou infrastrukturou a testovacím zařízením (telefonem).
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.