3 úžasné technologie, které se možná objeví u příštích smartphonů

Petr Moravec

Napadlo vás někdy jak moc se během posledních let změnil význam slova „telefon“? Ještě před dvaceti lety si většina lidí pod tímto pojmem představila sluchátko, které sloužilo výhradně k telefonování. Postupně se ale přidávaly další funkce – SMS, později WAP, mobilní hry, fotoaparát, MP3 přehrávač, GPS atd. V dnešní době jsou již telefony opravdové kapesní počítače. Za pár let si ale pravděpodobně stejně budeme říkat: „Jak jsme tak „hloupé“ stroje tenkrát mohli nosit v kapse…“

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Tip: Smartphony se naučí všech 5 lidských smyslů

Jaké nové součásti by se již v blízké budoucnosti mohly ve smartphonech objevit? Pojďme se podívat na trojici nejzajímavějších:

1. Spektrometr

Co je Spektrometr?

Jde o zařízení používané jak ve fyzikálních, chemických, tak i v biologických laboratořích pro účely spektrální analýzy. Až donedávna byly tyto přístroje příliš velké, těžké a drahé. To se ale s postupem času mění. Společnost Consumer Physics představila v loňském roce spektrometr o příruční velikosti. MIT (Massachusets Institute of Technology) pracuje na spektrometru tak malém, že by se vešel do telefonního fotoaparátu.

Co by znamenal spektrometr pro smartphony?

Pomocí spektrometru, který by byl součástí smartphonu, by bylo snadné měřit kožní reakce, konkrétně např. dopad znečištění ovzduší. Další možností využití pak je zjištění složení potravin nebo léků.

2. Milimetrově přesné GPS

K čemu potřebujeme ještě přesnější GPS?

GPS již dnes nalezneme i v těch nejlevnějších telefonech. Obvykle nám dávají i vcelku přesnou informaci o naší poloze. Co kdyby ale GPS v telefonech byla schopna určit polohu na centimetr přesně? Takto přesné GPS již existuje, ale je zatím příliš velké a drahé. Jakmile ale budeme schopni vyrábět jej levně a v dostatečně malé velikosti, budeme moci se svým smartphonem neustále mapovat své okolí ve 3D, což otevírá zcela nové možnosti pro virtuální realitu. Takto přesné GPS by bylo velkým přínosem i pro automobily, které by tak samy mohly reagovat na nepříjemné situace a třeba alespoň částečně zabránit některým nehodám.

3. Plynové senzory

Co je tím myšleno?

Za novými senzory, které jsou schopny detekovat nebezpečné plyny jako např. peroxid vodíku (ve větší koncentraci) nebo cyklohexan, stojí opět vědci z MIT. Tyto senzory navíc nemusí být připojeny napřímo ke smartphonu a většina dnešních přístrojů je již dnes schopna tato data interpretovat.

Jaký by byl přínos pro smartphony?

Díky těmto senzorům by bylo jednoduché měřit a mapovat nebezpečně znečištěná území ve velkých městech. Další možností by bylo měření čerstvosti jídla.

Kterou z těchto tří součástek byste chtěli mít ve svém smartphonu vy?

Zdroj: engadget.com

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články