10 příležitostí, kterými Internet věcí změní náš život
Pro spoustu lidí je Internet věcí jenom prázdnou frází, pod kterou si neumí nic představit. Už v blízké budoucnosti nám ale tyto technologie změní zásadním způsobem každodenní život. Jak? Na to se pojďme podívat v krátkém přehledu.
Tip: Google Brillo: Nový operační systém pro Internet věcí
Tato změna samo sebou nepřijde ze dne na den, ale již teď se pomalu plíží do našich životů. Fandové technických novinek tyto vymoženosti do svých životů integrují jako první a předávají své zkušenosti běžným zákazníkům. Kterých 10 novinek Internetu věcí nám tedy v blízké budoucnosti změní život?
1. Domov na dálkové ovládání
Jedna z hlavních předností toho, že budete mít doma prakticky vše připojené na Internet, je to, že váš dům můžete ovládat na dálku. Možnosti jsou obrovské, např.: rozsvícení světel v bytě na dálku (třeba pro odstrašení potenciálního zloděje) nebo jen pro ujištění, co máte v lednici, abyste se cestou domů mohli stavit pro vše potřebné.
2. Lepší zabezpečení domova
Chytré přístroje jako např. Dropcam mění způsob, jakým lidé hlídají svou domácnost. Tyto chytré kamery (které zároveň nejsou složité na použití) dají vašemu smartphonu vědět ihned, jakmile detekují podezřelý pohyb. Díky nim můžete také hlídat své děti nebo domací mazlíčky, i když zrovna nejste doma.
3. Více pohodlí
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak rizikové je půjčit někomu své klíče, či je schovat pod rohožku před vstupními dveřmi? Díky vymoženostem, jako je chytrý zámek, však můžete dělat klíčníka, i když nejste zrovna doma. Ke všemu vám samozřejmě postačí pouze váš smartphone s příslušnou aplikací.
4. Vždy nejnovější software
Mít většinu svého domácího vybavení připojeného k Internetu, má i další nesporné výhody. Především jde o možnost stahovat aktuální software. Když se krátce po koupi objeví nějaká chyba, výrobce ji může snadno opravit a na dálku vás tak zbavit pocitu nešťastné koupě. Nejde ale jen o opravu chyb, ale vašim kuchyňským robotům, mikrovlnkám a další výbavě, tak mohou přibývat i zcela nové funkce.
5. Osobitější domov
Díky budoucím přístrojům bude ještě snadnější si svůj domov přizpůsobit k obrazu svému. Přestože hlavní účel např. žárovky zůstane stále stejný, tak ji budeme mít každý svým způsobem jinou. Žárovka se totiž rozsvítí barvou podle vaší nálady nebo třeba podle předem přednastavených vzorců chování. Dalším příkladem může být lednička s dotykovou obrazovkou. Ta vám bude nabízet menu podle uskladněných zásob a podle vámi v minulosti uvařených jídel.
6. Žádné manuály
U nás tento trend ještě není tolik patrný, ale v zahraničí, kde uživatelům hlasové asistentky Siri, Cortana nebo Google Now rozumějí, je prováděno velké množství příkazů s jejich pomocí. Až se hlasové ovládání rozšíří do přístrojů, jako je třeba mikrovlnná trouba, nebude potřeba již znát, co udělá který knoflík. Řeknete jen prostě např.: „Rozmraz mi tohle maso“. Využití hlasového ovládání si ale umíme představit třeba i u televizorů. Dálkové ovladače se stanou historií, protože bude stačit jen říci: „přepnout na fotbal“.
7. Jednodušší nakupování
Amazon v USA nabízí uživatelům služby Amazon Prime malá plastová tlačítka, která fungují tím způsobem, že je přilepíte ke specifickému druhu zboží (např. pro prací prášek nalepíte na pračku), pomocí Wi-Fi pak spárujete s mobilní aplikací a v momentě, kdy vám zboží začne docházet, tlačítko stisknete. Tím dojde k automatickému objednání docházejícího zboží. Jde o první předzvěst automatizovaného doplňování zásob domácností. Nápad prostý, ale myšlenka velká. Časem se zcela jistě dopracujeme k tomu, že na nákupy nebude potřeba chodit, všechno docházející zboží vám prostě přistane u dveří. (např. pomocí dronu)
8. Šetření času
Spousta zařízení Internetu věcí bude navrženo tak, aby vám uvolnilo ruce nebo ušetřilo čas. Jako příklad si můžeme uvést rychlovarnou konvici připojenou přes Wi-Fi k vašemu smartphonu. Konvice zjistí z aplikace budíku čas, kdy budete vstávat a na tuto dobu vám ohřeje vodu na čaj. Dalším příkladem je chytré zrcadlo, které vás během čištění zubů upozorní na dopravní zácpu na vaší obvyklé cestě do práce.
9. Nižší účty
Chytré termostaty a další typy inteligentních topných systémů jsou schopny ušetřit vám nemalé peníze. Denně totiž monitorují vaši spotřebu a ujišťují se, že nespotřebováváte více plynu nebo elektřiny, než je nutné. Není lákavé představit si termostat propojený s vaším telefonem, který na základě vašeho odchodu z domu vypne topení? Nebo naopak, topení zapne, když uvidí, že se z práce pomalu blížíte?
10. Přístroje, co vás doopravdy znají
Je důležité mít alespoň nějaké povědomí o tom, kam a jaká data poskytujeme. U internetu věcí, které o nás sbírají obrovská kvanta informací, je ale důležité uvědomit si, že to je především pro naše vlastní pohodlí. Sledováním vzorců našeho chování se přístroje budou moci naučit, jaká je kdy optimální teplota, osvětlení nebo třeba zabezpečení našeho domu. Veškerá optimální nastavení pak budou přístroje schopny provést bez jakéhokoliv našeho zásahu.
A co vy? Jak se těšíte na příchod Internetu věcí?