(Výsledky ankety) Vánoční smartphony v červené, který je nej?

Filip Kříž

Jsou tu po roce opět Vánoce a s nimi i bezpočet dárků. A co může být symboličtějšího, než stylový červený smartphone? Proto jsme pro vás vybrali ty nejlepší a nejhezčí, které se v červené barvě prodávají.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

divadelni-opona
divadelni-opona

(Aktualizováno 26. prosince) Na základě ankety se vám nejvíce líbí červené HTC One (40 % hlasujících), dále Nokia Lumia 1520 (22 %) a Sony Xperia SP (20 %). Těsně za nimi skončila Nokia Lumia 520 (19 %) a Sony Xperia ZL (18 %). Naopak nejméně hlasů dostal červený Samsung Galaxy S4 mini (jen 6 %). Na všechny smartphony se můžete podívat níže v článku.


(Původní text níže)

Podívejte se na náš přehled těch nejzajímavějších červených smartphonů současnosti. Na konci článku se pak můžete zúčastnit krátké ankety.

Samsung Galaxy S4

A čím jiným začít, než rekordmanem v prodejích všeho druhu? Vlajkové lodi jihokorejského Samsungu se od začátku prodeje (duben) prodalo již více než 40 milionů kusů, což z „es čtyřky“ dělá nejúspěšnější smartphone od Samsungu všech dob.

Samsung Galaxy S4 Red Aurora
Samsung Galaxy S4 Red Aurora

Své fanoušky si získal především svou výbavou – naleznete v něm to nejlepší, co bylo v době uvedení na trh dostupné. Čtyřjádrový Snapdragon 600 od Qualcommu, 2 GB paměti RAM, 5″ Full HD Super AMOLED displej nebo 13 Mpx fotoaparát a mnoho dalších věcí, kterými zaujal davy.

Často mu však bývá vytýkán stále stejný vzhled, kterým se neodlišuje od níže postavených modelů a také použité materiály – stále se jedná o tenký, avšak pružný kousek plastu. Hodně výhrad míří také ke špatně odladěnému systému díky nadstavbě TouchWiz.

HTC One

Nejvýše postavený model tchajwanského HTC je mnohými považován za nejlepší telefon roku 2013. Za vše mluví už jeho vzhled – (údajně) jednolité hliníkové šasi s decentními prolisy a výraznými mřížkami pro reproduktory z něj dělají designový unikát.

HTC One Red three view
HTC One Red three view

Pod kapotou nás nečeká žádné překvapení – opět zde nalezneme čtyřjádrový Snapdragon 600 spolu s 2 GB paměti RAM, menší, 4,7 palcový, avšak stále Full HD IPS displej či „BoomSound“ stereoreproduktory.

Na všem se ale najde něco zlého – u HTC One je to zejména velmi špatný fotoaparát, který se sice pyšní „technologií“ UltraPixel, v praxi však ztrácí na konkurenci ve všech ohledech. Nezřídka kdy míří výtky také k nedobře provedené celkové konstrukci, kdy dochází k odpadnutí přední mřížky reproduktoru. Velký je také rám okolo displeje.

Sony Xperia ZL

Možná nejopomíjenější smartphone letošního roku. Doplatil na to, že byl představený jako „doplněk“ k vlajkové lodi, Xperii Z, a neměl patřičnou marketingovou podporu – na našem a mnoha dalších trzích se oficiálně ani neprodává. Stále se však jedná o hezký telefon s tenoučkými okraji a špičkovou výbavou.

Sony Xperia ZL Red
Sony Xperia ZL Red

Výkonem i přesto zaostává za svou největší konkurencí – paměť RAM sice činí taktéž 2 GB, nicméně byl použit starší čtyřjádrový procesor Snapdragon S4 Pro. Díky perfektně odladěnému systému je však Xperia ZL často mnohem plynulejší než většina papírově výkonnějších přístrojů. Přední straně dominuje 5palcový Full HD displej pravděpodobně technologie VA. Na zadní pak 13 Mpx fotoaparát s čipem Exmor RS.

Čím ovšem Xperia ZL jednoznačně zklame je právě displej. Trpí totiž špatnými pozorovacími úhly a mnohdy také nepříliš dobrým podáním barev. Stejně tak zůstává za očekáváním samotný fotoaparát, jehož fotky jsou ničeny agresivním postprocessingem. Nepotěší ani horší výdrž baterie.

Nokia Lumia 1520

Jeden z posledních představených modelů ještě „tou finskou Nokiou“. Obecně je považována za pravděpodobně nejlepší zařízení, které běží na operačním systému Windows Phone. Kombinuje vše, v čem Nokia vyniká – mohutné polykarbonátové tělo, výborný displej a možná nejlepší foťák v mobilu vůbec.

Nokia Lumia 1520 Red
Nokia Lumia 1520 Red

Lumia 1520 drží hned několik prvenství. První phablet od Nokie, první zařízení běžící na Windows Phone s Full HD displejem, jehož úhlopříčka činí 6 palců. Nebo také první Windows Phone, který je poháněn čtyřjádrovým procesorem, konkrétně Snapdragonem 800. To celé na perfektně odladěném systému, který je pro phablety uzpůsoben lépe než Android. Neméně důležitý je také skvělý 20 Mpx fotoaparát řady PureView s optickou stabilizací.

První phablet finského výrobce však trpí také několika nedostatky. Tím největším je bezpochyby cena. Ta šplhá až k astronomickým 20 tisícům, k takové hranici dosahuje snad pouze iPhone 5S. Lumia 1520 trpí také obecnými neduhy a nedostatky, kterými trpí i ostatní Windows Phony, zejména díky uzavřenosti a relativní nevyzrálosti systému. Pro někoho může být problémem i celková velikost zařízení bez jakékoli přidané hodnoty.

Samsung Galaxy Note 3

U phabletů zůstaneme i nadále a dostaneme se k jejich průkopníkům, řadě Note od Samsungu. Jde o bezpochyby nejpopulárnější tablet také díky podpoře stylusu S-Pen – velikost displeje tak využijete opravdu naplno. Na poměry jihokorejského výrobce se také jedná o vrchol extravagence – napodobenina kůže vyvedená z čeho jiného než plastu.

Samsung Galaxy Note 3 Dynamic Red
Samsung Galaxy Note 3 Dynamic Red

Základem je, stejně jako v případě Nokie, čtyřjádro Snapdragon 800 od Qualcommu, sekundují mu hned 3 GB paměti RAM. V popředí se nachází rozměrný, 5,7 palcový Super AMOLED displej s Full HD rozlišením a podporou pera S-Pen. Na opačné straně nalezneme 13 Mpx fotoaparát se schopností natáčet 4K videa. Note 3 potěší také výbornou výdrží baterie, jejíž kapacita činí 3 200 mAh.

Co už si takovou pochvalu nezaslouží je celkové zpracování přístroje. Samsung se snažil oživit své fádní lesklé plasty a na svoje poměry udělal velký posun – zkusil plastovou imitaci kůže. Otázkou zůstává, byl-li to dobrý krok – kryt povrzává a ani na pohled nepůsobí vůbec exkluzivně. To vše je ještě umocněno vysoce nastavenou cenou, která již naštěstí trochu opadla. Zamrzí také poměrně špatně optimalizovaný systém díky korporátní nadstavbě TouchWiz. Nepotěší ani spíše průměrný fotoaparát.

Alcatel One Touch Idol X

Čínští výrobci se snaží čím dál více prosadit vedle zavedených značek a model Idol X od Alcatelu je toho ideálním příkladem. Špičkové parametry + nízká cena + osobitý design = klíč k úspěchu. Nebo ne?

Alcatel One Touch Idol X Red
Alcatel One Touch Idol X Red

Jako konkurent HTC One či Samsungu Galaxy S4 nemůže být na přední straně nic jiného než 5″ displej s Full HD rozlišením a perfektními pozorovacími úhly. O výkon se stará čtyřjádro MT6589 od MediaTeku spolu s 2 GB operační paměti RAM. Čím Idol X rozhodně překvapí je výborný fotoaparát, zejména za snížené viditelnosti či při tvorbě nočních snímků. Díky svému původu také přináší podporu dvou SIM karet, když se k tomu připočte i cena, konkurent se nachází jen horko těžko.

Alcatel One Touch Idol X však má i své mouchy. Čtyřjádro Cortex-A7 společně s grafickým akcelerátorem se nemůžou rovnat s nejvyššími, dokonce ani se střední třídou v podání Qualcommu. Veliké zklamání je nemožnost rozšíření vnitřní paměti pomocí microSD karet (alespoň u u nás prodávané verze) – vystačit si tak budete muset s tou vestavěnou o kapacitě 16 GB. U telefonu této kategorie je neomluvitelná také absence LTE a NFC. Nepotěší ani špatně optimalizovaný systém.

Sony Xperia SP

Dlouho byla Xperia SP na pomezí desítky a bojovala o ni s modelem One Max od HTC. Nakonec i díky nejistotě, bude-li se červený One Max prodávat i u nás, jsem upřednostnil právě Xperii. Sony zde opět zkusilo něco nového a do plastového těla zasadilo průhlednou lištu místo notifikační diody. Vzhledově rozhodně povedený kousek.

sony-xperia-sp-red-3412-6384
sony-xperia-sp-red-3412-6384

Xperia SP potěší zejména fantastickým poměrem cena/výkon. V těle s „pouze“ HD displejem o úhlopříčce 4,55″ totiž nalezneme dvoujádrový Snapdragon S4 Plus s jádry Krait, což zejména v době uvolnění na trh bylo něco, s čím si nedokázali poradit ani modely dvakrát dražší. Operační pamět RAM však činí dnes již pouze 1 GB. Na zádech pak dominuje 8 megapixelový fotoaparát. Samozřejmostí v dané kategorii nebývá ani NFC či LTE.

Co Xperia SP nabízí na papíře však nemusí nabízet i ve skutečnosti. Displej nedosahuje úrovně konkurentů, zejména pozorovací úhly jsou velmi nízké. Jak bývá u Sony zvykem, fotoaparát je průměrný až podprůměrný, opět díky postprocessingu. Bohužel asi největším nedostatkem je prachbídná podpora jak ze strany Sony, tak i jiných šikovných vývojářů.

Samsung Galaxy S4 mini

Další těsný souboj se odehrál mezi Samsungem Galaxy S4 mini a HTC One mini. Ač se to některým nebude líbit, HTC zůstane zastoupeno pouze jedním přístrojem. S4 mini si zajistila „místo na slunci“ hlavně díky podpoře NFC, větší paměti RAM a možnosti rozšíření vnitřtní paměti. One mini nezachránilo ani vyšší rozlišení displeje, ba naopak ho pohřbila nastavená cena. Možná proto se tchajwanský výrobce potácí v obrovských problémech.

s4-mini-la-fleur-1
s4-mini-la-fleur-1
Samsung Galaxy S4 mini Red
Samsung Galaxy S4 mini Red

Ačkoliv s vlajkovou lodí jihokorejského výrobce toho kromě jména mnoho nesdílí, jedná se o jeden z nejlepších kompaktních smartphonů na trhu. Super AMOLED displej o úhlopříčce 4,3″ disponuje qHD (960 x 540 px) rozlišením, což je ústupek asi největší. Druhým pak je použití méně výkonného dvoujádra, Snapdragonu 400. Potěší však 1,5 GB operační paměti RAM. Nechybí podpora sítí čtvrté generace LTE, infraportu na ovládání třeba televize či NFC. Zezadu pak najdeme 8 Mpx fotoaparát.

Zklamáním je kromě rozlišení displeje rozhodně nepřítomnost notifikační diody. Jak už také bývá u Samsungu zvykem, nevyhnete se ohebným plastům, které nepůsobí úplně nejlépe. Klasikou je také hůře odladěný systém. Vysoce nadsazená je i cena, i když je stále nižší oproti přímému konkurentovi, HTC One mini.

Sony Xperia L

Možná nejpříjemnější překvapení v podání japonského výrobce. Jak už u něj bývá zvykem, svým vzezřením vybočuje z řady a zkouší něco nového. Notifikační lišta spolu s prohnutými zády a zkosenými hranami tvoří nezaměnitelnou kombinaci. Vzhledem k nízké ceně tak nepřekvapí, že se u Sony jedná spolu s Xperií Z o nejdůležitější model letošního porfolia.

sony-xperia-l-obr3
sony-xperia-l-obr3

Xperia L je telefon nižší střední třídy a tomu také odpovídají parametry. Dotykový LCD panel s úhlopříčkou 4,3 palce disponuje FWVGA (854 x 480 px) rozlišením. Stroj je poháněn dvoujádrem Snapdragon S4 Play od Qualcommu doplněný o 1 GB paměti RAM. Zadní fotoaparát má rozlišení 8 Mpx. U telefonu této cenové kategorie rozhodně potěší přítomnost NFC. Stejně tak potěší i velmi dobře odladěný systém, to není u Androidu za 5 tisíc Kč úplně běžné.

Ne úplně dobrý je tradičně fotoaparát, který díky postprocessingu podává mnohem horší výkony než jakých je schopen. Nejlépe na tom není telefon ani s výdrží. Někomu by také mohly vadit až příliš ostré hrany.

Nokia Lumia 520

„To nejlepší nakonec!“, dalo by se říct. Telefon, který otevřel lidem cestu k operačnímu systému Windows Phone a také přístroj, který deklasuje konkurenty s Androidem svou odladěností a rychlostí. To celé zabalené do polykarbonátu a vyšperkované nízkou cenovkou – to je Lumia 520.

Nokia Lumia 520 Red
Nokia Lumia 520 Red

Šetřilo se na mnoha místech, displeje nevyjímaje. Ten je velký 4 palce a jeho rozlišení je WVGA (800 x 480 px), nicméně velmi špatné jsou pozorovací úhly (vzhledem k ceně normální). Pod snímatelnou kapotou nalezneme kromě dvoujádra S4 Play od Qualcommu a 512 MB paměti RAM také vyjímatelnou baterii s kapacitou 1 430 mAh. Díky tomu disponuje telefon velice nadprůměrnou výdrží. Kromě toho také nalezneme na zádech 5 Mpx fotoaparát, bohužel bez přisvětlovací LED diody.

Nedostatků je vzhledem ke kategorii mnoho. Chybějící LED dioda či přední fotoaparát jsou ty nejzásadnější. Zadní fotoaparát je přítomný spíše jako doplněk, fotí velmi špatně. Vzhledem k nízké velikosti paměti RAM také nejde spustit některé aplikace, to už je ovšem daň za cenu. Ta činí něco kolem 3 500 korun a prakticky nemá žádnou konkurenci.

Na závěr jsem si připravil ještě trošku „zakázaného ovoce“ – mobilu, který se u nás shání opravdu těžko.

Motorola Moto X

Vlajková loď Motoroly, která je vlastněna Googlem. Čistý Android, operační systém od Googlu. To by měla být ideální kombinace, proto je akorát škoda, že (alespoň v současnosti) u nás si ji nevyzkoušíme. Avšak ve Spojených státech se jedná o velice oblíbený telefon i přes nepříliš dobrý poměr cena/výkon. Asi i proto, že se přímo ve Státech vyrábí…

Motorola Moto X
Motorola Moto X

Na přední straně mu dominuje 4,7″ AMOLED displej s HD, tedy 720p rozlišením. O dostatek výkonu se stará čipset Snapdragon S4 Pro s dvoujádrovým procesorem, tedy stejný, kterým disponuje i Xperia SP. Operační paměť RAM činí 2 GB. Na zadní straně dominuje 10 megapixelový fotoaparát. Nechybí také ve Státech běžné LTE. Spojitost s Googlem nese své ovoce – Moto X již běží na nejnovějším Androidu 4.4 KitKat. Jako bonus pak dostanete 50 GB místa na Disku Google zdarma. Navíc si můžete vybrat jak barvu přední strany (bílá/černá), tak barvu zadního krytu i detailů, nyní dokonce i z jiného materiálu (bambusové dřevo za příplatek 100 dolarů).

Moto X však trápí i několik problémů. Prodává se ve variantách s 16 a 32 GB interního úložiště, v obou případech nerozšířitelných paměťovými kartami. Neobsahuje (v dnešní době sice již uvadající) FM rádio. Občas se také vyskytují problémy s fotoaparátem. A tím největším je přeci jen cena – bez úvazku 500 dolarů, což je 10 tisíc korun bez připočtení cla a DPH. Pro nás už by se o výhodný kup nejednalo.

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články